недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Сноуден: Американската НСА вмешана и во индустриска шпијунажа

Телевизијата АРД не објави попирок контекст на оваа изјава на Сноуден така што не се знае точно зошто Сноуден ја обвуинува НСА во овој случај.

snouden

Поврзани вести

Поранешниот службеник на американската Национална безбедносна агенција (НСА) Едвард Сноуден, во новот интервју откри дека НСА е вмешана и во индустриска шпијунажа.

Германската телевизија АРД објави писмено соопштение пред интервјуто кое ќе биде емитувано вечерва.

Во соопштението се наведува дека Снодуен изјавил дека ако германската компанија Сименс имала информации кои би го користеле САД, а не се однесуваат на безбедносните прашања, НСА за друго би можела да ги искористи тие податоци.

Телевизијата АРД не објави попирок контекст на оваа изјава на Сноуден така што не се знае точно зошто Сноуден ја обвуинува НСА во овој случај.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести