недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Сноуден е „човек на годината“ според „Еуроњус“

edvard snouden

Поврзани вести

Меѓународниот телевизиски канал „Еуроњус“ денеска го назначи поранешниот консултант на американските разузнавачки служби, Едвард Сноуден за „човек на годината“, според резултатите од анкетата спроведена врз неговата публика на крајот на 2013 година.

Во првите три лидери, според гледачите на „Еуроњус“, влегуваат рускиот претседател Владимир Путин и поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско.

Во моментов Сноуден се наоѓа во Русија, каде веќе успеа да најде работа за во веб-сајт.

Едвард Сноуден ги обелодени активностите на Агенцијата за национална безбедност на САД, која има создадено систем за прислушување не само на граѓаните на земјата. При тоа објавените податоци од Сноуден покажуваат дека Вашингтон тајно собирале информации за влијателни личности во голем број земји од Европа, Јужна Америка и Азија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести