недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Сноуден награден за „новинарско истражување“

Сноуден награден за „новинарско истражување“

Сноуден награден за „новинарско истражување“

Поврзани вести

Здружението на новинари на Казахстан денеска ги соопшти носителите на нивните наградите за 2015 година, а лауреат во категоријата „Новинско истражување“ е поранешниот соработник на американските тајни служби, Едвард Сноуден, објави МИА.

Сноуден е награден за „откривање на тајните податоци за тотално следење на информациските комуникации во цел свет од страна на тајните служби“, се вели во информацијата на новинарското здружение.

Едвард Сноуден, поранешен службеник на ЦИА и на американската
Агенција за национална безбедност, е обвинет од Вашингтон за шпионажа и кражба на државна сопственост.

Во јули 2013 година Стефан Свалфорс од шведската Кралска академија на науките бегалецот го предложи за нобелова награда за мир. Во август истата година „Дојче веле“ соопшти дека Сноуден ја доби наградата „Свиркач“ (Whistleblower-Preis), воведена во 1999 година.

Најчитани вести