петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сноуден номиниран за Нобеловата награда за мир

Познатиот американски разузнувач ќе биде номиниран за престижната Нобелова награда за мир.

edvard snouden

Поврзани вести

Членови на норвешниот парламент соопштиле дека поранешниот разузнавач на американската Национална безбедносна агенција Едвард Сноуден, по нивен предлог ќе биде номиниран за Нобеловата награда за мир.

Според Би-Би-Си, поранешниот норвешки министер за заштита на животната средина, Бард Вегард Солхјел и пратеникот Сноре Вален изјавиле дека со откривањето на документите, Сноуден придонел за „постабилен и помирен светски поредок”.

Со оваа номинација, Сноуден ќе биде едно од имињата кои ќе бидат разгледани од Нобеловиот комитет за престижната награда. Панелот од пет члена вообичаено не потврдува кој бил номиниран, но понекогаш оние кои ги прават номинациите го соопштуваат тоа.

Сите номиниации за Нобеловата награда мора да бидат поднесени до 1 февруари.

За 2013 година добитник на Нобеловата награда за мир е организацијата за забрана на ширењето на хемиското оружје, која го спроведува процесот на уништување на хемиското оружје во Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести