сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Сноуден побара продолжување на азилот во Русија

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден, побарал од руските власти за една година да му се продолжи рокот на неговиот привремен азил во земјата, објави денеска „Москоу Тајмс“.

download (1)

Последни вести

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден, побарал од руските власти за една година да му се продолжи рокот на неговиот привремен азил во земјата, објави денеска „Москоу Тајмс“.

Сноуден  пред околу година и половина го предизвика можеби најголемиот скандал во светот со обелоденувањето на тајни документи за  американските програми за шпионажа. Азилот кој му го даде Руската Федерација на Сноуден истекува на 31 јули, а вчера бил крајниот рок за поднесување на молбата на рокот на азилот.

САД бараат нивниот државјанин да им биде предаден за да му се суди под обвинение за оддавање државна тајна.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести