сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сноуден: Се надевам дека ќе се промени начинот на размислување

edvard snouden

Поврзани вести

Поранешниот службеник на Националната агенција за безбедност (НСА), Едвард Сноуден, изразил надеж дека откривањето на тајните документи ќе обезбеди поголема транспарентност во работата на владите, обајви вчера американски „Тајм“.

„Она што најмногу ми пречи не е тоа што таков надзор може теоретски да се случи, туку дека тоа е направено, а општеството да не биде свесно дека тоа е можно“, рекол Сноуден во интервју за американскиот магазин преку маил.

Тој изразил надеж дека неговото откривање на податоци ќе помогне да се случат промени така што јавноста, технолошката заедница, американските судив и Конгресот ќе го променат начинот на размислување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести