среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Сноуден стан член на одборот на Фондацијата за слобода на медиумите

Формално ќе стане член на овој одбор во февруари.

snouden

Поврзани вести

Едвард Сноуден, кој открил доверливи податоци за електронска шпионажа, стана член на одборот на американската невладина Фондација за слободни медиуми, соопшти оваа организација.

„Тој е најголемиот американски и мој личен херој“, рекол коосновачот на оваа невладина организација, Даниел Елсберг.

Сноуден, кој живее во Русија, каде што доби привремен азил, се согласил на овој предлог и формално ќе стане член на овој одбор во февруари.

Фондацијата за слобода на медиумите е основана во 2012-тата година заради промоција на слободата на говорот и пружање поддршка на новинарството.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести