петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Со 50 снимачи и 15 камери се зголемува безбедноста во автобусите на ЈСП

Камери и снимачи ќе помагаат за откривање на тепачите во ЈСП.

jsp avtobus

Поврзани вести

Во текот на неделава почнува монтирањето на 50 снимачи и 15 камери во автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, пренесува Канал 5.

За нивната набавка ЈСП склучи договор со фирмата „Кенткарт“ од Турција вреден околу 45.200 евра.

Целта на набавката и монтажата на системот за видеонадзор и снимање е да  се зголеми безбедноста во автобусите.

Тие на МВР ќе им бидат од помош во случај ако се повторат инцидентите, односно тепачките меѓу средношколците во возилата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести