четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Со чистење на Матка одбележан Светскиот ден на водите

Иако ние како држава се уште сме богати со води, во светот недостатокот од вода станува многу сериозен проблем.

Svetski den na vodite 2014_1

Поврзани вести

По повод 22  март – Светскиот  ден на водата, спелео нуркачкиот клуб „Врело“ заедно со нуркачите од другите клубови од Македонија го одбележаа денот со акција за подводно чистење на езерото Матка.

Поддршка на настанот даде и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Стево Темелковски нагласувајќи го значењето на постоење на високо развиена свест за потребата да се чуваат водите чисти и незагадени.

Иако ние како држава се уште сме богати со води, во светот недостатокот од вода станува  многу сериозен проблем.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести