понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ФОТО: Со голи гради против Ердоган

Со овој чин, активистките од „Фемен“ го изразиле својот револт против забраната на Твитер и Јутјуб.

femen

Поврзани вести

Активистки на организацијата „Фемен“ во Турција, вчера влегле во едно од избирачките места во Истанбул, ги соблекле своите маици, покажувајќи напишан слоган „Да го забраниме Ердоган“.
Со овој чин, тие го изразиле својот револт против забраната на Твитер и Јутјуб.

femen (1)

Полицијата веднаш интервенирала и привела две активистки.

Турскиот премиер требало да гласа на тоа избирачко место, но, откако бил известен за намерите на активистките, го сменил местото на гласање.

Активистките од групата „Фемен“, протестирале претходно и против одлуката на турската влада да го забрани пристапот до социјалните мрежи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести