среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Со изложба од уметници од Преспа, отворен јаболкобер

јаболкобер-630x315

Поврзани вести

Во Домот на културата „Драги Тозија“ во Ресен, сместен во познатиот ресенски Сарај, денеска беше отворена четвртата изложба на уметници од Преспа, со која беше означен почетокот на годинешниот Преспански јаболкобер. Во делата на 28 уметници од различни генерации и со различни стилови на сликање посетителите можат да препознаат многу од колоритите на Преспа и да уживаат во прекрасните анализи на карактерите на преспанските жители доловени со четката на нивните сограѓани. Меѓу најпознатите автори претставени на изложбата е и митрополитот Европски, отец Пимен.

Изложбата ја отвори градоначалникот на Ресен, м-р Ѓоко Стрезовски, кој им се заблагодари на авторите и за разубавувањето на годинешниот Јаболкобер, и за трајното збогатување на ресенската културна ризница, со подарувањето на делата на Домот на културата „Драги Тозија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести