вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Со нафталин против змии во Горни Милановац

Тој препорача да се користи нафталин за да се спречи движењето на змиите во близина на објектите каде што народот се собира, бидејќи не го поднесуваат мирисот и бегаат подалеку.

zmija

Поврзани вести

Во рудничкиот крај се појавија невообичаено голем број на змии, што е последица на долготрајните дождови и поплави, па сите влекачи бегаат на суви места, соопштија српските стручњаци.

Во изјава за агенцијата Бета најстариот ветеринар во Горни Милановац, Раде Јевремовиќ тврди дека мај е карактеристичен по зголемен број на змии, бидејќи им е период на парење и поради тоа треба да се биде внимателен, бидејќи тие реагираат само во одбрана.

„Тие се си закон заштитени и корисни животни бидејќи ги уништуваат глодарите и треба адекватно да се подготвите за движење по голема трева и места каде што можат да се појават,“ објасни Јевремовиќ.

Тој препорача да се користи нафталин за да се спречи движењето на змиите во близина на објектите каде што народот се собира, бидејќи не го поднесуваат мирисот и бегаат подалеку.

Употребата е едноставна. Се расекува пластичното шише со кој се покрива нафталинот издигнат над земјата, за дождот да не го измие, а змиите го чувствуваат на голема оддалеченост и никаде во околината не се задржуваат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести