среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Со намирници со влакна во борба против рак на дојка

ovosje-037-615x320_201479102828

Последни вести

Тинејџерките чија исхрана има голем дел влакна имаат помал ризик за заболување од рак на дојка во подоцнежните години, сугерира истражувањето спроведено на Харвард.

Покрај овошјето и зеленчукот, особено важен е внесот на производи од интегрални житарки.

Новите откритија се темелат на податоци оберени од околу 44.000 жени следени на возраст од 50 до 70 години.

На жените им се препорачува дневен внес од околу 25 грама намирници кои содржат влакна.

Претходните студии поголемиот внес на намирници со влакна биле поврзани со намален ризик за болести на рцето дијабетес тип 2 и некои облици на рак.

 

Најчитани вести