четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Со одлична вест пречекани мировниците од 15-тата ротација на АРМ во ИСАФ

Одлична вест за македонските мировници

DSC_1761_resize

Поврзани вести

Со одличната вест за вработувањето на професионалните војници по 45-тата година во државните институции денеска министерот за одбрана го пречека 15-от контингент од Армијата на Македонија, кој што во изминатите шест месеци се грижеше за безбедноста на главната команда на силите ИСАФ во Кабуил.

Воедно, министерот Џафери изрази задоволство и поради фактот што сите припадници на АРМ, дома, кај своите семејства, се вратија живи и здрави, но и дека во рамки на мисијата тие уште еднаш ги покажаа своите вештини и знаења, како и својата професионалност во извршување на задачите.

Командантот на контингентот, потполковникот Боро Глаткоски, рече дека сите припадници совесно, достоинствено и одговорно ги извршија обврските, а доказ за тоа се и големиот број пофалби и благодарници кои нашите војници ги имаат добиено во оваа ротација.

Во петнаесеттата ротација во силите ИСАФ во Авганистан, АРМ учествуваше со 156 припадници, односно со механизирана пешадиска чета ,,Леопарди” од 1.мпбр, која беше задолжена за обезбедување на главната команда на силите на ИСАФ во Кабул.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести