сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Со овие намирници ќе бидете поздрави и поубави!

Паметниот пристап вклучува намирници кои содржат хранливи материи, минерали и заситени киселини, како и антиоксиданси кои го штитат вашето тело од штетните стресови

ovosje-037-615x320_201479102828

Последни вести

Исхраната и тоа како влијае на нашето здравје, но освен одвнатре, таа делува и на нашиот надворешен изглед.

Исхраната директно влијае на нашиот секојдневен изглед и игра клучна улога во тоа како ќе стареете, вели лекарот Џошуа Цајнер, кој додава дека паметниот пристап вклучува намирници кои содржат хранливи материи, минерали и заситени киселини, како и антиоксиданси кои го штитат вашето тело од штетните стресови од околината.

Подгответе се и одете во шопинг по овие намирници, бидејќи ова е вистинскиот момент да почнете да внимавате што јадете, за да изгледате младо, како одвнатре, така и однадвор.

Лубеница

lubenica 2_500

Ова омилено слатко овошје е богато со ликопен, антиоксиданс кој на лубеницата и ја дава црвената боја и помага во одбивањето на УВ оштетувањето,вели нутриционистката Кери Гласман. Експертите веруваат дека лубеницата содржи дури 40 отсто повеќе фитохемикалии од сировиот домат што е еквивалент за заштитен фактор SPF 3.

Шипки

sipki

Семките од ова чудесно овошје се преполни со антиоксиданси како витамин Ц, кој ја спречуваат појавата на брчки и сувата кожа така што ги неутрализира слободните радикали кои ја стареат кожата. Едно истражување покажало дека средовечните жени кои го конзумирале витаминот Ц имале помалку брчки и проблеми со сувата кожа. Освен тоа, шипките содржат и антоцијан кој го зголемува производството на колаген(поради што вашата кожа изгледа цврста) и киселини кои ги намалуваат воспалителните процеси предизвикани од УВ оштетувањата.

Кафе

Кафето помага во борбата со рак на дебело црево

Кафето помага во борбата со рак на дебело црево

Кафето кое секое утро го пиете не само што ќе ве освести, туку неговите биоактивни состојки ќе ја заштитат вашата кожа од меланон (петтиот најчест карцином во САД).

Неодамнешните истражувања покажале дека луѓето кои пијат повеќе кафе имаат помал ризик да се разболат од оваа болест.

Боровинки

borovinki

На вашата кожа ќе и подарат сјај и свеж изглед. Боровинките ја снабдуваат кожата со витамин Ц и Е (два антиоксиданси кои работат во тандем за да ја разубават кожата и да го изедначат тенот).

Кељ

kelj_uspesan_borac_protiv_raka

На долгата листа на вредности на овој лиснат зелен зеленчук се наоѓа и витаминот К (кој обезбедува добра состојба на крвта) и голема количин на железо. Недостатокот на железо се гледа во бледата кожа, поради што крвните садови и капиларите се видливи.

Јајца

jajca_copy2

Вашите нокти се состојат од белковини, па поради недостатокот би можеле да имате боблем со пукање. Јајцата се добар извор на витамин Б комплекс кој ги метаболира аминокиселините кои влегуваат во состав на белковините.

Ореви

orevi-4-542x320

Омега 3 масните киселини (се наоѓаат во природните масла кои ја одржуваат влагата на косата) и витамин Е (учествуваат во заздравувањето на оштетените фоликули) се двете тајни состојки кои стојат зад сјајните прамени, а оревите ги содржат и двете состојки. Освен тоа, тие се богати со состојки кои вашата природна боја на коса ќе ја направат побогата и пожива, а истражувањата покажале дека недостатокот на минерали би можел да биде дежурен виновник а предвремената седа коса.

Диња

dinja

Слатката диња содржи бета каротен или витамин А, за кој се верува дека го регулира растот на клетките на кожата во надворешниот слој. Со конзумирањето на диња спречете ја појавата на првут.

Најчитани вести