четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Со пешачко дефиле до поголема безбедност во сообраќајот

velosipedizam-500

Последни вести

Пешачењето, велосипедизмот и користењето на јавниот градски превоз како алтернативни форми на мобилност ќе се промовираат денес од страна на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата се со цел подигање на јавната свест за поголема безбедност во сообраќајот.

Во центарот на Скопје ќе се делат флаери за промоција на алтернативните форми на мобилност и ќе се организира пешачко дефиле кое ќе почне од пред спомен куќата на Мајка Тереза, а ќе заврши пред Порта Македонија.

По тој повод ќе биде организирано промотивно возење со автобус на ЈСП Скопје од Порта Македонија до Средно Водно, па со жичница до врвот на Водно, каде се одржува Балканскиот велосипедски фестивал.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести