сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Со пријателите сме слични како роднини од четврто колено

sest-tipa-nezamenlivi-prijateli-01

Поврзани вести

Пријателите ги избираме според нивните гени и генетски послични со своите пријатели отколку со странци, покажале најновите истражувања.

Изненадува фактот дека пријателите генетски се послични едни со други отколку што сме очекувале и оти по генетските фактори сме како роднини во четврто колено, објасни генетичарот, Џејмс Фоулер од Универзитетот во Калифорнија.

Научниците спровеле истражување на 1.932 возрасни лица, анализирајќи милион ипол генетски маркери на странци кои не биле во крвно сродство. Податоците им овозможиле да предвидат кој на кого би можел да стане пријател врз основа на сличните генотипи. Резултатите од истражувањата покажале дека со пријателите делиме околу еден отсто од сите гени.

Најчести гени што ги споделуваат пријателите се оние кои одредуваат на кој начин реагираме на мирис,  а научниците ги нарекоа „Starbucks efekt“.

– На пример, вам ви се допаѓа мирисот на кафе и ве привлекуваат места од каде тој се шири. Истиот мирис на исто место ги привлекува и други луѓе, а тие се ваши потенцијални пријатели, објаснил Фоулер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести