среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Со солзавец по градоначалникот на Љубљана

Градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ бил хоспитализиран бидејќи во центарот на градот со солзавец го испрскал еден од демонстрантите.

zoran-jankovic

Поврзани вести

Тоа го направил еден од демонстрантите од собирот во знак на поддршка на антикорупциската комсија, која неодамна демонстративно поднесе оставка. Јанковиќ по три часа поминати во болница бил пуштен на домашно лекување.

Полицијата објавила дека се’ уште трага по напаѓачот.

Партијата Позитивна Словенија, чиј основач е Јанковиќ, го осудила инцидентот кој, како што се оценува, покажува како еден легитимен протест може да се претвори во насилство.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести