сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Со спреј против тие кои мрдаат во живиот ѕид

s

Последни вести

За прв пат во мундијалската историја, главниот судија ќе има на располагање шише во кое ќе има специјална испарувачка течност која ќе биде користена пред да бидат изведени слободните удари кои се лоцирани во близината на казнениот простор.

Испарувачката течност има слични карактеристики како пената и со неа судиите можат да го означат местото на кое треба да биде поставен “живиот ѕид” или на кој било направен прекршок. Течноста испарува за неколку минути и не загадува на кој било начин.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести