понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Со срп и вила киднапирале сириски мигранти и ги ограбиле

во Градско во близина на железничката пруга, пријавените пресретнале четиримина сириски државјани и заканувајќи им се со земјоделските алати, насилно ги внеле во куќата на првопријавениот, каде ги задржале околу еден час.

policija

Последни вести

Четиримина жители на Градско, завчера заканувајќи им се со срп, вила и коса киднапирале и ограбиле четиримина илегални мигранти од Сирија, кои ги пресретнале кај железничката пруга.

Велешката полиција поднесе кривична пријава против Б.Е. (33), И.У.(34) , Б.М. (34) и Ф.Е. (28) од Градско, поради основано сомнение дека сториле кривични дела противправно лишување од слобода и разбојништво, а судот им одреди 30-дневен притвор.

Како што извести полицијата, завчера во Градско во близина на железничката пруга, пријавените пресретнале четиримина сириски државјани и заканувајќи им се со земјоделските алати, насилно ги внеле во куќата на првопријавениот, каде ги задржале околу еден час. Им одзеле 325 евра, 700 денари и три мобилни телефони, по што ги избркале.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести