среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Со водени топови против жените во Индија

Индиската полиција употребила воден топ за да ги растера стотината жени кои протестирале поради насилството над жените во Северниот дел на Индија, каде две тинејџерки беа силувани, па убиени минатата недела.

indija-v

Поврзани вести

Индиската полиција употребила воден топ за да ги растера стотината жени кои протестирале поради насилството над жените во Северниот дел на Индија, каде две тинејџерки беа силувани, па убиени минатата недела.

Жените денеска протестирале пред канцеларијата на највисокиот функционер во државата, Утар Прадеш со барање главниот министер, Акилеш Јадав да преземе мерки поради зголемениот број на напади врз жени и девојки.

Тие побарале, властите да преземат акција поради недоволната ангажираност на полицијата по повод нападите, што, како што сметаат, го охрабрува насилството над жените, пренесува АП.

Полицијата не преземала ништо кога таткото на една од девојките го пријавил нејзиното исчезнување, заедно со нејзината братучетка. Полицијата отпуштила двајца службеници, откако девојките се пронајдени силувани и обесени на дрво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести