четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Соборен еден, а не четири авиони во Украина

49704F4D34F5E244B2CD0F901C97D585

Последни вести

Украинската војска соопшти дека изгубила еден борбен авион на истокот од државата, а не четири како што тврдат руските бинтовници.

Во соопштението се наведува дека руските противвоздушни системи собориле еден борбен авион Su-25, на територијата каде се борат укаринските сили и проруските паравоени формации.

„Руските противвоздушни системи соборија еден авион. Пилотот успеал да катапултира“, се наљведува во официјалното украинско соопштение, во кое не е прецизирана локацијата каде се случил инцидентот, но наведено е дека авионот е соборен во утрото во петокот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести