вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Собрание на акционери на Охис на 12-ти март

ohis

Поврзани вести

Управниот одбор на поранешниот хемиски гигант Охис објави јавен повик за Собрание на акционери кое што ќе се одржи на 12-ти март со почеток од 11 часот.

Во работниот дел на дневниот ред е донесување на одлука за зголемување на основната главнина на друштвото.

Право на учество на Собранието имаат акционерите и полномошници на акционерите. Секој акционер кој има намера да учествува на собранието на акционери на Охис е должен да го пријави своето учество на Собранието најдоцна пред почетокот на седницата на закажаното Собрание.

Согласно Законот за трговски друштва, акционерите кои поединечно или заеднички поседуваат најмалку пет отсто од вкупниот број на акции со право на глас, имаат право да достават предлог за дополнување на дневниот ред и одлуки по точките од дневниот ред. Акционерите можат да достават предлози за вклучување на нови точки во дневниот ред, предлози на одлуки и прашања најдоцна до осум дена од денот на објавувањето на јавниот повик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести