четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Неколку предлог закони пред пратениците во рамки на 84-тата седница

Во рамки на седницата ќе се расправа за предлог- законот за измени и дополнувања на Законот за материјално обезбедување на невработени лица

sobraniemk

Поврзани вести

Собранието денеска ќе ја одржи 84-та седница на која ќе се расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост во периодот од 2000 до 2004 година, по скратена постапка.

На дневниот ред се и дополнетиот предлог – закон за административни службеници, во второ читање, Предлог-законот за дополнување на Законот за служба во АРМ, по скратена постапка, дополнетиот предлог на закон за квалитет и безбедност на ѓубрива, биостимулатори и подобрувачи на својствата на почвата, во второ читање, Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата во Македонија, по скратена постапка, како и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за стечај, по скратена постапка.

Се очекува пратениците меѓу другото да дискутираат и по дополнетиот предлог на закон за користење на податоците од јавниот сектор, во второ читање, како и по Предлог-законот за електронските комуникации, во прво читање. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести