среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Собранието го изгласа Буџетот за 2014 година

Со 67 гласови за Собранието го изгласа Буџетот за следната година кој што предвидува приходи од над 158 милијарди денари

sobranie

Поврзани вести

Со 67 гласа „за“ и „26“ гласа против пратениците денеска го донесоа Буџетот за 2014 година.

Во Буџетот за следната година приходите се планирани на 158 милијарди и 343 милиони, а расходите на 175.514 милиони денари. Буџетскиот дефицит е планиран на ниво од 3,5 отсто и ќе се финансира од домашни и од странски извори. Расто на Бруто домашниот производ е проектиран на 3,2 отсто, а инфлацијата на 3,3 отсто.

Според вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, Буџетот за 2014 година ќе овозможи подинамичен економски раст преку реализацијата на капиталните инвестиции кои се за 11 проценти повеќе во однос на годинава и ќе ја задржи социјалната стабилност преку зголемениот износ за пензии и социјална помош, како и преку зголемениот износ за субвенции од 140 милиони евра.

„Тоа е континуитет на политиката што ја продолживме во кризни времиња и ќе ја продолжиме во 2014 година. Сите овие факти покажуваат дека Владата посветува внимание на поддршка на сите граѓани од ранливи категории. Освен силната развојна, вклучуваме и димензија на социјална стабилност“, рече вицепремиерот Ставрески.

За опозицијата, Буџетот за 2014 година не нуди можност за раздвижување на економијата и отворање нови работни места, туку предвидува непродуктивни трошоци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести