сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Собранието ќе ја одржи 16. седница

sobranie-22-500

Поврзани вести

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја почне работата по точките од дневен ред на 16-та седница.Собранието треба да ги донесе дополнетиот предлог на закон за прогласување на старото градско јадро на Кратово за културно наследство од особено значење, Предлог на закон за задолжителните нафтени резерви, дополнувањето на Законот за продажба на становите во општествена сопственост, измените и дополнувањата на Законот за приватизација и закуп на градежното земјиште во државна сопственост, измените на Законот за образование и други.

Се очекува пратениците да ја констатираат потребата за носење на измените и дополнувањата на Законот за градење. Исто така се очекува измена на одлуката за основање постојани работни тела на Собранието, како и носење одлука за објавување јавен оглас за избор на членови на Државниот совет за превенција на детско престапништво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести