сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Собранието не го прифати предлог законот за стечајци

Мнозинството пратеници во парламентот не гласаат „за“ предлог законот кој што предвидува надомест за лицата кои останале без работа со приватизацијата на претпријатијата

sobranie

Поврзани вести

Собранието на денешната седница не го прифати Предлог законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со општествена и државна сопственост што го поднесе опозицијата.

Поради неизгласување на Предлог-законот, пратениците од опозицијата ја напуштија собраниската седница.

Според опозицијата, со предложеното законско решение ќе се реши статусот на стечајните работници кои, како што наведоа пратениците, ги немаат основните услови за егзистенција. Ги повикаа пратениците од парламентарното мнозинство да гласаат за предлогот и да покажат дека се грижат за граѓаните и за почитување на Уставот и законите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести