петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Собранието пред одлука да се самораспушти

sobraniemk

Поврзани вести

Собранието денеска точно напладне ја почнува 87-мата седница на која што единствена точка на дневниот ред е Предлог-одлука за самораспуштање поднесена од пратеничката група на Демократска унија за интеграција.

Доколку предлог одлуката биде поддржана од мнозинството пратеници парламентот ќе се распушти и ќе распише предвремени парламентарни избори.

ДУИ ја поднесе иницијативата поради непостигнување договорот со владиниот коалиционер партнер ВМРО ДПМНЕ за консензуален кандидати на претстојните претседателски избори.

Од ВМРО ДПМНЕ веднаш по иницијативата прифатија одржување на предвремени парламентарни избори на 27-ми април односно на одржувањето на вториот круг од претседателските избори.

Од СДСМ, пак, побараат пред изборите да се направат промени во Изборниот законик со кои ќе се оневозможи одржување на предвремени парламентарни избори на вториот круг од претседателските.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести