четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Собранието заврши со работа за оваа година

sobraniemk

Поврзани вести

Со поддршка на Предлог измената на Водостопанската основа на Македонија од 1968 година за акумулацијата Бучин, Собранието денеска ја заврши последната седница за 2013 година.

Во рамки на оваа, 80-тата седница, поддржани беа и предлог измените за заклучување на стечајните постапки отворени согласно Законот за присилно порамнување стечај и ликвидација, на Законот за вино кои треба да се донесат по скратена на постапка, на Законот за данокот на додадена вредност, дополнувањата на Законот за идентификација и регистрација на животните.

Претходно, во рамки на 77-та седница не доби поддршка Предлог законот за забрана на користењето на симболот истакнуван на знамето на Македонија пред влегувањето во сила на привремената спогодба потпишана меѓу Македонија и Грција во 1995 година и знамето што го содржи овој симбол, поднесен од пратеникот Ивон Величковски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести