петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Собраниска делегација на молитвен појадок во Вашингтон

Македонска собраниска делегација на молитвениот појадок во САД

obama molitven pojadok

Поврзани вести

Собраниска делегација предводена од потпретседателката на Собранието, Сузана Салиу, во состав: Силвана Бонева, Владимир Ѓорчев и Андреј Петров, со покана на американски конгресмени, од четврти до седуми февруари ќе престојува во Вашингтон, каде што ќе учествува на молитвениот појадок.

Секоја година членовите на Конгресот и претседателот на Соединетите Американски Држави, заедно со други високи функционери како и дипломати и пријатели од повеќе од 140 земји од светот, се собираат на заеднички појадок да се молат и да се заблагодарат за заемното пријателство и благосостојба.

Молитвениот појадок во Вашингтон е традиционален, национален американски собир што се организира по 62-ри пат по ред, каде еден до друг седат разни функционери од целиот свет.

Различноста која што ги карактеризира разните светски лидери  и човечноста  општо се допирните точки и точките на соединување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести