четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Собраниска делегација во Берлин: Повторена поддршката од Германија за евроатланските интеграции

Потврдена поддршката од Германија за евроатланските интеграции на земјава

slika berlin

Поврзани вести

 

Собраниската делегација во чиј состав се пратениците Антонио Милошоски,  Александар Спасеновски,  Христина Рунчева, Сузана Салиу и Ермира Мехмети деновиве е во посета на Берлин.

Делегацијата во текот на вчерашниот ден оствари средби со пратениците  Петер Вајс, претседател на Парламентарната група за Југоисточна Европа на германскиот Бундестаг, како и со Торстен Фрај, член на парламентарната Комисија за надворешни работи и прашања поврзани со Европската унија.

На средбите уште еднаш беше искажана поддршката која што Германија и ја дава на Република Македонија за поскоро зачленување на нашата земја во ЕУ и НАТО.

На средбите, меѓу другото, се разговараше за можностите за интегрирање на Република Македонија во Европската унија при што беше потенцирана нашата посветеност во овој процес преку остварените реформски активности. Се дискутираше и за грчко-македонскиот спор за името, претстојните избори во Република Македонија и можностите за понатамошно унапредување на македонско-германските односи.

Во текот на денешниот ден планирано е делегацијата да оствари средби со портпаролот на Сојузната влада, Штефен Зајберт, како и со претседателот на Комисијата за надворешна политика, Јоан Вадепул.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести