недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Сочи: Приведени 33 работници од Србија

Најверојатно работниците ќе бидат депортирани во своите матични земји

gradezni rabotnici str

Поврзани вести

Руската федерална миграциона служба (ФМС)  привела 33 работници од Србија, кои работеле на градилиште во Сочи, а за тоа немале документи, дознава „Бета“.

Работниците кои вчера биле приведени, и понатаму се наоѓаат во притвор. Со нив во контакт е амбасадата на Србија во Москва. Дипломатски извои навеле дека не ги знаат точните околности под кои се приведени, и додале дека во контрола на градилиштето не се приведени само српски, туку и државјани од други земји.

Засега не е јасно какви мерки ќе преземе руската страна кон српските работници, но може да се очекува, во рамки на руските закони, тие да бидат депортирани.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести