петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Сочувство од црногорскиот претседател за загинатите полицајци

filip

Последни вести

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ упати изрази на сочувство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци.

Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што пренесува Хина, ја повика меѓународната заедница да не дозволи повторување на грешките од минатото, да го потврди своето активно присуство во регионот и со силни дипломатски напори да покаже дека е способна да го предводи цивилизираниот свет во 21 век.

Оваа организација оценува дека драматичните настани во Куманово, наслутуваат отворање ново поглавје на насилство на врелото балканско тло и оти политиката на меѓународната заедница, која го запре европскиот и атлантскиот интегративен пат на Македонија, придонела за состојбите во земјата и регионот.

Најчитани вести