среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Софијанова ќе биде дежурна на кол центарот Ало докторе!

sofijanova

Последни вести

На телефонската линија за медицински совети „Ало докторе“ во изминативе два дена со пресек до 22 часот имало вкупно 323 повици.

На сите граѓани кои се јавија на телефонската линија „Ало докторе“ им е дадена медицинска помош преку здравствен совет и соодветна симптоматска терапија, информираат од ЈЗУ Здравствен Дом- Скопје.

Јавувањата на телефонската линија за медицински совет се од граѓани од сите градови на Македонија. Вкупно 17 доктори-специјалисти се достапни за медицински совет 24 часа во кол центарот на „Ало докторе“.

Повиците за кои ја повикале линијата 15123 се најчесто за медицински совет во врска со крвниот притисок, покачена телесна температура и респираторни симптоми предизвикани од променливите временски услови.

Денес др. Аспазија Софијанова- директорка на Клиниката за детски болести ќе биде дежурна во кол центарот „Ало докторе“ од 18 до 22 часот.

Утре, за медицински совет од 18 до 22 часот ќе биде достапен директорот на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби проф.др.Звонко Миленковиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести