среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Сојуз на глуви во Бугарија: Знаковиот јазик да се признае за официјален

Од СГБ очекуваат со таквата промена професијата на преведувачи на знаковиот јазик да се изедначи со плата и статус со оние на преведувачите

znakoven jazik

Последни вести

Знаковиот јазик да биде признат за официјален во Бугарија инсистира од бугарскиот Сојуз на глувите (СГБ), изјави заменик претседателот на сојузот Николај Нинов на прес-конференција во БТА по повод 80-годишнината од формирање на СГБ.

„Признавањето на знаковиот јазик како официјален е во согласност со Конвенцијата на ОН за правата на луѓето со некаков недостаток“, дополни Нинов.

Од СГБ очекуваат со таквата промена професијата на преведувачи на знаковиот јазик да се изедначи со плата и статус со оние на преведувачите.

Сојузот има издаден нов речник на знаковиот јазик, што содржи 5.000 знаци за зборови со соодветни граматички правила за користење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести