Спорт

Sола е новиот предводник на Каљари

Sола е новиот предводник на Каљари

Калчочигашот Каљари во периодот што следува ќе биде предводен од Џанфранко Sола, кој доаѓа на местото на Зденек Земан.

Чешкиот стратег заработи отказ откако лошо ја започна сезоната, а по 16 одиграни кола неговиот сега веќе поранешен тим се наоѓа на 18-то место со 12 бодови.

Инаку Sола се враќа во тимот каде ја заврши својата професионална кариера, а во меѓувреме беше тренер на Ватфорд и Вест Хем.