четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Соларна бура ќе ја погоди земјата утре

zemlja-500

Последни вести

Силна соларна бура се приближува кон Земјата и се очекува утре да ја погоди, пишува Раша тудеј.

За наша среќа најсилниот удар се очекува северно на Земјата, со што нема да остави големи последици по живите суштества на Земјата, но може да ни смета во нормалниот живот, да предизвика прекин во комуникацијата.

Научниците велат дека ќе дојде до флуктуација во енергетската мрежа, бидејќи бурата ќе влијае на неговото магнетско поле. Исто така велат дека членовите на Меѓународната вселенска станица се безбедни.

Фреквенцијата и интензитетот на соларната ракети зависи од фазата на 11-годишен сончев циклус.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести