Спорт

Солскер во игра за нов менаџер на Кардиф

Солскер во игра за нов менаџер на Кардиф

Сопственикот на новиот англиски премиерлигаш Кардиф Сити, Винсент Тан, експресно ја демантираше последната новинарска шпекулација дека испразнетата менаџерска фотеља му е понудена на поранешниот селектор на Англија, Свен-Горан Ериксон.

Близок извор до клубот потврди дека познатиот бизнисмен не сака соработка со познатиот сведски стручњак, а негова најголема желба, кога е во прашање менаџерската фотеља е поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед и репрезентативец на Норвешка, Оле Гунар Солскер.

Името на новиот менаџер на Кардиф Сити најверојатно ќе биде познато на стартот од новата, 2014 година.