среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Солун: Претрес во стан на расколнички монаси

raskolnici

Последни вести

Неколку десетина полицајци утрово извршија претрес на стан во Солун, кој е користен како седиште на манастир чии монаси Грчката Православна црква ги прогласи за расколници.

За време на претресот во станот биле еден монах и пет приврзаници.

Инаку, претресот уследи по судската одлука монасите принудно да бидат иселени, а за време на операцијата околните улици беа блокирани од страна на полицијата.

Станува збор за монасите од манастирот Есфигмен на планината Атос, кој е стар 1000 години, кои се во спор со екуменскиот патријарх во Истанбул, духовниот лидер на сите православни свештеници во светот.

Монасите го обвинуваат партијархот за предавство бидејќи се обиде да ги поправи односите со Католичката црква.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести