недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Солун се нуди да биде домаќин на натпреварот Србија-Албанија

Incident-2

Последни вести

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис, предложи фудбалскиот натпревар меѓу Србија и Албанија, што беше прекинат мината недела во Белград поради инциденти, да се одигра во неговиот град.

Ваквиот предлог градоначалникот Бутарис го доставил до Општинскиот совет на Солун.

Бутарис изјавил дека одигрувањето на натпреварот во Солун може да придонесе за намалување на тензиите и воедно за смирување на ситуацијата, со што би се докажал и мултикултурниот каратер на градот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести