Балкан

Солзавец и водени топови на протестите за весникот „Заман“

Солзавец и водени топови на протестите за весникот „Заман“
Солзавец и водени топови на протестите за весникот „Заман“
Турската полиција употреби солзавец и водени топови со цел да ги растера неколку илјадниците демонстранти, кои се собраа пред просториите на весникот „Заман“ во Истанбул откако властите донесоа одлука за преземање на контролата врз медиумот.

Турските власти вчера презедоа контрола врз весникот, кој го поддржува влијателниот противник на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, Фетулах Ѓулен, кој се наоѓа во САД.

Именувани се нови уредници на „Земан“ по барање на турскиот суд. Овој потег против весникот е направен откако полицијата притвори бизнисмен поради наводно финансисрање на „Ѓуленовата терористичка група“, како што изјавија обвинителите.

Ердоган го обвинува Ѓулен дека подготвува заговор против власта, градејќи мрежа од приврзаници во судството, полицијата и медиумите. Ѓулен ги отфрла ваквите обвинувања.

– Ова е крај на медиумската слобода во Турција. Медиумите секогаш биле под притисок, но никогаш не било толку јавно како сега. Преземањето на весникот е противуставно, посебно ако нема основа за такво нешто, истакна Севги Акарчесме, уредник на весникот „Тудејс Заман“.

САД изразија загриженост од одлуката на турските власти да преземат контрола врз најтиражниот весник во Турција.

– На ова гледаме како на последно од серијата загрижувачки судски и незаконски дејствија, преземени од турската Влада и насочени против медиуми и други лица, кои ја критикуваат. Ние сме загрижени од ваквите информации и ја повикуваме Владата на Турција да ја почитува слободата на медиумите, изјави портпаролот на Стејт департментот Џон Карби.

ОН, исто така, побара од Турција да ги почитува слободата на средствата за масовна информираност и правото на луѓето да го изразат своето мислење.