недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Сомалија: Загинаа 10 службеници на ОН

somalia

Последни вести

Најмалку 10 луѓе од Обединетите нации го загубија животот во денешнниот напад врз минибус во сомалискиот автономен регион Пунтленд, јави ДПА. Минибусот превезувал службеници на ОН од комплекс каде биоле сместени до работно место.

Убиени се четворица Сомалијци и петмина странци кои работеле во мисија на Светската организација. Во нападот ранети се 10 луѓе.

Четворица од убиените работеле за УНИЦЕФ.

Одговорност за нападот презедоа од исламистичката група Ал Шабаб.

 

Најчитани вести