четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 51

„Сон на летната ноќ“ во изведба на НУ Турски театар

teatar nov mnt

Последни вести

НУ Турски театар Скопје вечер на сцената во Театар Комедија ќе ја изведе репризата на претставата „Сон на летната ноќ“ од Вилијам Шекспир, во режија на Александар Поповски.

Сценограф  на претставата е Свен Јонке, костимограф Јелена Проковиќ, а музиката е на Кирил Џајковски.

Улогата на Тизеј во претставата ја толкува Атила Клинче, на Хиполита Сузан Акбелге, на Егеј Тамер Ибрахим, а на Лисандер  и  на Деметар актерите Осман Али и Селпин Керим.

Најчитани вести