Македонија

Сончево и топло време со температура до 33 степени

Сончево и топло време со температура до 33 степени

Сончево време со мала локална облачност повеќе на исток и на југ од земјата не очекува во текот на денешниот ден. Ќе дува слаб северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната од 27 до 33 степени.

Во Скопје сончево со мала локална облачност и со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе се искачи до 32 степени.

УВ-индексот ќе има вредност 7.

Следува период на стабилно, сончево и топло време со мала до умерена облачност. Температурата ќе биде во постепен пораст. Во среда кон крајот на денот претежно во западните делови и во четврток и во останатите се очекуваат локални врнежи од дожд и умерена нестабилност со благо опаѓање на дневната температура.