Македонија

Сончево и потопло време, со температура до 23 степени

Сончево и потопло време, со температура до 23 степени

Сончево и потопло време со мала до умерена облачност не очекува во текот на денешниот ден. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Минималната температура ќе се движи од 1 до 6, а максималната од 17 до 23 степени.

Во Скопје сончево време со мала до умерена облачност и слаб јужен ветер. Утринска температура околу 4, дневната до 21 степен.

Следува период на стабилно, суво и топло време. Утринските температури насекаде ќе бидат позитивни, а дневните на повеќе места ќе надминуваат 20 степени.

Најтопло се очекува во петок и сабота, кога максималната температура ќе се движи од 20 до 26 степени.