Македонија

Сончево со слаб северен ветер, температурата до 32 степени

Сончево со слаб северен ветер, температурата до 32 степени

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 19, а дневната од 26 до 32 степени.

Во Скопје сончево и топло со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 31 степен.

УВ-индексот ќе има вредност 7.

Во наредните денови следува период на стабилно, сончево и топло време со мала до умерена облачност. Температурата ќе биде во постепен пораст. Во недела се очекува температурата да се движи од 27 до 33, а во првите денови од наредната недела и до 35 Целзиусови степени.