Македонија

Сончево и ветровито време, краткотраен дожд на југот од земјава

Сончево и ветровито време, краткотраен дожд на југот од земјава

Претежно сончево време со умерена облачност не очекува  во текот на денешниот ден. Ќе дува умерен повремено и засилен ветер од североисточен правец. Претпладне во јужните делови од  земјава ќе има услови за краткотраен дожд со ретки грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 25 до 31 степен.

Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 29 степени.

УВ-индексот ќе има вредност 6.

За време на викендот и во почетокот на следната недела ќе преовладува стабилно и топло време. Температурата викендов ќе се движи од 26 до 32, а во понеделник од 27 до 33 степени.