Македонија

Сончево време со мала облачност и магла по котлините

Сончево време со мала облачност и магла по котлините

Сончево време со мала до умерена локална облачност не очекува во текот на денешниот ден. Како што информира УХМР, во претпладневните часови долж Повардарјето и по одделни котлини и речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.

Утринската температура ќе се движи од минус три до шест, а дневната од 10 до 16 степени.

Во Скопје сончево со слаба утринска магла

Сончево време со мала облачност и магла по котлините
<strong>Сончево време</strong> со мала облачност и магла по котлините

Во Скопје ќе биде сончево со слаба утринска магла. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до 12 степени.

Стабилно и суво време и во текот на наредниот период

Во наредниот период ќе продолжи стабилно и суво време со релативно високи дневни температури. Поради јужното струење по котлините ќе има појава на утринска магла и ниска облачност особено во претпладневните часови.