Македонија

Сончево време со температура до 23 степени

Сончево време со температура до 23 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и потопло. Ќе дува слаб, а во западните и во југозападните делови повремено умерен ветер од југозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус три до четири, а дневната од 15 до 23 степени.

Во Скопје слично време, сончево и потопло. Ќе дува слаб, повремено умерен ветер од југозападен правец.

Утринската температура ќе се спушти околу нулата, а дневната ќе достигне до 20 степени.

УВ-индексот ќе има вредност 7.

Во наредите два денови времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст.

Од петок ќе преовладува променливо и релативно топло време со повремени локални врнежи од дожд и појава на грмежи, особено во сабота кога ќе има преодно стабилизирање на времето.