Македонија

Сончево време со температура до 32 степени

Сончево време со температура до 32 степени

Сончево време со мала до умерена облачност не очекува во текот на денешниот ден. Попладне облачноста во крајните западни делови ќе се зголеми и можни се услови за краткотрајна нестабилност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.

Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 25 до 32 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно северен ветер.

Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 30 степени.

Најтопло ќе биде во недела и во понеделник кога на повеќе места температурата ќе надминува 30 степени. Во недела попладне ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. Изолирана појава на нестабилност се уште е можна и во понеделник.